Miłość można sobie wyznawać na różne sposoby i nie ma w tym nic zdrożnego ani oburzającego. Jednak, gdy przychodzi do zawarcia małżeństwa- przebieg ceremonii ślubnej jest przewidywalny i odgórnie narzucony przez tradycję. Nie wszystkim parom to odpowiada. Dlatego też część z nich decyduje się na ślub humanistyczny.
<h2> Ślub humanistyczny co to?</h2>
Ślub humanistyczny to ceremonia złożenia przysięgi małżeńskiej w obecności znajomych, rodziny oraz bliskich przyjaciół. Przy czym ślub humanistyczny nie ma charakteru oficjalnego i nie jest uznawany ani przez państwo, ani przez Kościół. Od ślubu cywilnego w terenie różni się tym, że jego przeprowadzenie nie jest zależne od dostępności i przychylności urzędnika państwowego. Ślub humanistyczny można przeprowadzić o dowolnej porze i wybranym przez Państwa Młodych miejscu.
<h2> Skąd wzięła się nazwa ślubu humanistycznego? </h2>
Nazwa tej nieformalnej uroczystości zawarcia związku małżeńskiego wzięła się od słowa human, czyli człowiek. W ślubie humanistycznym wcale nie chodzi o patetyczne przysięgi wierności, jedzenie na stołach czy dekoracje. Tu liczy się fakt, że dwoje ludzi zechciało połączyć się nawzajem na resztę życia i chcą to ogłosić publicznie wszystkim, którzy przybyli na tę wyjątkową uroczystość.
Ślub humanistyczny tym różni się od innych, że to Państwo Młodzi układają słowa przysięgi małżeńskiej. I cale nie muszą być one w klasycznej formie. Mogą być przykładowo piosenką wierszem lub fragmentem ulubionej sceny miłosnej z jakiejś komedii romantycznej. Na ślubie humanistycznym mistrzem ceremonii jest celebrant. To on w porozumieniu z Młodymi decyduje, jaki scenariusz faktyczny będzie miała ceremonia zaślubin.
<h2> Kto może wziąć ślub humanistyczny? </h2>
Tak naprawdę ślub humanistyczny mogą wziąć rozwodnicy, pary- które marzą o ślubie międzynarodowym. Za tą formą zawarcia małżeństwa są też osoby homoseksualne oraz ateiści. Niemniej nie oznacza to, iż ślub humanistyczny mogą wziąć wszyscy chętni. Nie udziela się go osobom spokrewnionym w linii prostej, młodocianym poniżej 18 roku życia, a także ludziom sądownie ubezwłasnowolnionym. Ślub humanistyczny może i jest nieformalny i nieco bardziej spontaniczny, ale nie oznacza to, że jest całkowicie wyjęty spod prawa.
O czym lepiej milczeć w związku?
<h2> Gdzie można wziąć ślub humanistyczny? </h2>
To jest chyba najlepsze w tym wszystkim, iż ślub humanistyczny można wziąć wszędzie. Może on odbyć się na plaży, w górach, w lesie czy w trakcie lotu balonem i nikogo to specjalnie nie oburza. Dzięki temu może być niezapomnianym przeżyciem, które będzie Parę Młodą scalało znacznie mocniej niż jakieś tam przyrzeczenie na papierze złożone w obecności urzędnika czy księdza.